دوفصلنامه نوآفرینشماره اول - پاییز و زمستان 1397

مثلث دانش در معاونت علمی؛ یک تجربه اروپائی در تحقق نوآوری

مؤسسه اروپایی نوآوری و فناوری[1] به منظور همکاری و بهبود هر چه بیشتر نهادهای دانشگاهی، تولیدی، استارت‌آپ‌ها، بنگاه‌های بزرگ و کوچک، کارخانه‌ها و … در سال 2008 تأسیس شد. این مؤسسه به لحاظ ساختاری، واحد تحقیق و توسعه اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. ایده اولیه شکل‌گیری این مؤسسه مبتنی بر راهبرد لیسبون 2000 کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده که با الگو قرار دادن مؤسسه MIT به عنوان یک رقیب قدرتمند آمریکایی توانسته بود ترکیب آموزش و پژوهش را در عرصه جهانی به خوبی نمایش دهد. ساختار و کلیت این مؤسسه ترکیبی از یک رویکرد بالا به پایین و پایین به بالا بوده و بر اساس نظر 700 نخبه و سیاست‌گذاران و فعالان این حوزه شکل گرفته است.

آن‌طور که در سایت این مؤسسه ذکر شده است، کارویژه این مؤسسه افزایش نوآوری و کارآفرینی در اروپا است و شعار ساده آن عبارتست از: «قدرت را باید در تنوع جستجو کرد». این مؤسسه از توسعه پویای همکاری‌های بین دانشگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و شرکت‌ها حمایت می‌کند و به دنبال توسعه محصولات نوآورانه و تربیت نسل جدیدی از نوآوران است. آنها ایده را به بازار می‌آورند، دانشجویان را به کارآفرینان تبدیل می‌کنند و مهم‌تر از همه نوآوری می‌کنند. در یکی از شعارهای دیگر این مؤسسه این‌طور آمده است که: اگر کسی به آینده اروپا علاقه‌مند است و آن را در مؤسسه فناوری و نوآوری اروپا ببیند.

استناد به مطلب:

رحمتی، محمد (1397). مثلث دانش در معاونت علمی؛ یک تجربه اروپائی در تحقق نوآوری، دوفصلنامه نوآفرین، سال اول، شماره اول، صص 22-20.


[1]. European Institute of Innovation and Technology

نمایش بیشتر

محمد رحمتی

دانشجوی دکتری مدیریت تکنولوژی دانشگاه علم و صنعت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن