نوآوری و ارتباط آن با خلاقیت

محمدعلی صادقی کیا
نوشته شده توسط محمدعلی صادقی کیا

یکی از موفق‌ترین نوآوران آمریکا توماس آلوا ادیسون بود که بیش از هزار اختراع را ثبت کرد که از آن جمله می‌توان به حباب لامپ، فیلم سینمایی 35 میلیمتری و حتی صندلی الکتریکی اشاره کرد. ادیسون بهتر از هر کس دیگر می‌دانست که چالش واقعی نوآوری اختراع به معنای طرح ایده‌های کاملا نو نیست، بلکه عملی‌کردن موفق آن اختراعات از نظر فنی و تجاری است. مهارت ادیسون در این فرآیند یک امپراطوری عظیم را پدید آورد که در سال 1929 حدود 21/6 میلیارد دلار ارزش داشت. او درکی بسیار خوب از ماهیت تعاملی نوآوری داشت و می‌دانست که فشار فناوری و کشش تقاضا باید با هم عمل کند.

کارهای او در زمینه الکتریسیته مثال خوبی هستند. ادیسون دریافت که اگر چه حباب لامپ الکتریکی ایدۀ خوبی است، ولی در دنیایی که هیچ پریز برقی برای تغذیۀ آن پیدا نمی‌شود، عملاً جایگاهی نخواهد داشت. در نتیجه، گروه او تولید مجموعه کامل زیرساخت تولید و توزیع الکتریسیته را آغاز کرد که شامل طراحی پایه لامپ، سوییچ‌ها و سیم‌کشی می‌شد. وی در سال 1882 نخستین تاسیسات تولید نیرو را در منهتن افتتاح کرد که می‌توانست هشتصد لامپ را در منطقه روشن کند. در سال‌های بعد، او بیش از سیصد نیروگاه در جهان تاسیس کرد (تید، 1391، ص. 21).

درو بوید (Drew Boyd) یک رهبر جهانی در خلاقیت و نوآوری و نیز شریک اینساید باکس (Inside the Box) است. او همچنین به عنوان مدیر اجرایی ارشد علم در برنامه بازاریابی و دانشیار بازاریابی و نوآوری در دانشگاه سینسیناتی می‌باشد. ویدئوی زیر بیانگر سخن کوتاه وی در رابطه با تعامل خلاقیت و نوآوری می‌باشد. همچنین برای مشاهده ویدئو همراه با ترجمه می‌توانید به آپارات نوآفرین مراجعه کنید.

محمدعلی صادقی کیا

محمدعلی صادقی کیا

پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع)؛ کارشناس ارشد سیاست‌گذاری عمومی از دانشگاه امام صادق (ع)

More Posts

نظری دهید