معرفی مؤسسه ماکس پلانک

محمد رحمتی
نوشته شده توسط محمد رحمتی

بر اساس نظام رتبه‌بندی تایمز برای مؤسسات و مراکز تحقیقاتی غیر دانشگاهی، «انجمن تحقیقاتی ماکس‌ پلانک» توانسته است در سال‌های اخیر رتبه نخست  این رتبه‌بندی را به خود اختصاص دهد. انجمنی که تا به امروز 15 بار جایزه نوبل را در بخش‌هایی چون فیزیک، شیمی، پزشکی و اقتصاد کسب نموده و رقم بودجه آن در سال 2016 به 1.8 میلیارد یورو می‌رسد. با وجود اینکه این انجمن توسط فیزیک‌دان‌ها تأسیس شده است اما امروزه با بیش از 80 دفتر مختلف در سرتاسر آلمان، به تمام حوزه‌های علمی ورود پیدا کرده است.

آشنایی با مؤسسه ماکس پلانک:

تصویر بالا موضوعات اصلی و کلی‌ای که مؤسسه ماکس‌ پلانک ذیل بخش علوم انسانی تا سال 2010 به طور خاص بر روی آنها متمرکز بوده است را نشان می‌دهد. از بین مراکز و زیر مجموعه‌های مؤسسه ماکس پلانک موسسه  International Max Planck Research School for the Social and Political Constitution of the Economy  به طور خاص بر روی مسائل حوزه اقتصاد و اقتصاد سیاسی فعالیت می‌کند.

حدود 80 درصد از بودجه این مؤسسه توسط دولت به صورت مستقیم و یا در ازای پروژه‌هایی که نهادهای دولتی به این مؤسسه واگذار می‌کنند، تأمین می‌گردد. بخشی از درآمد این مؤسسه نیز در ازای فروش و انتقال فناوری و دریافت حق لیسانس صورت می‌پذیرد. مرکز نوآوری این مؤسسه نیز با تجاری‌سازی پتنت‌ها و حمایت از استارت‌آپ‌ها، در سال‌های اخیر درآمدهای قابل توجهی را کسب نموده است.

این مؤسسه به طور متوسط در سال‌های اخیر بیش از 15 هزار مقاله در معتبرترین مجلات علمی منتشر کرده است و 52 نفر از دانشمندان و محققان این مؤسسه جزو پر استنادترین محققان جهان (بر اساس شاخص مجله Nature) هستند.

در سال 2015 این موسسه حدود 22 هزار نیرو داشته که حدود 8500 نفر از آنها را دانشجویان دکتری تشکیل داده بوده اند. تصویر(فایل) زیر نمودار و ساختار کلی این مؤسسه را نمایش می‌دهد.

محمد رحمتی

محمد رحمتی

پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع)؛ دانشجوی دکتری مدیریت تکنولوژی دانشگاه علم و صنعت

More Posts

نظری دهید