معرفی کتاب نوآوری اجتماعی؛ راه‌حل‌هایی برای آینده‌ای پایدار

محمدعلی صادقی کیا
نوشته شده توسط محمدعلی صادقی کیا

در سال‌های اخیر، انبوهی از چالش‌های کوتاه‌مدت و بلند‌مدت در حوزه خط‌مشی‌های اشتغال و اجتماعی را تجربه کرده‌ایم. بحران مالی و اقتصادی و چنین تحولات ساختاری بلندمدتی ما را ملتزم می‌کند تا تمرکز جدیدی بر انسجام اجتماعی پیدا کنیم. سرمایه‌گذاری مستمر در سرمایه انسانی باید جزئی مهم از این استراتژی (انسجام اجتماعی) باشد. خط‌مشی‌های ما باید نسبت به گذشته به صرفه‌تر و کارآمدتر باشد.

نوآوری اجتماعی نقشی کلیدی در کمک به انطباق مستمر خط‌مشی اجتماعی با چالش‌های جدید ایفا می‌کند، به همین دلیل نوآوری اجتماعی به موضوعی مهم در استراتژی 2020 اروپا تبدیل شده است. اروپای 2020 تشخیص داد که اگر بخواهد در ارائه رشد هوشمند، پایدار و فراگیر به طور گسترده موفق باشد، باید توانایی نوآوری در تمامی جبهه­‌ها را داشته باشد.

در خط‌مشی اشتغال، نیاز است تا تقاضا برای نیروی کار افزایش یابد. این اتحادیه در حال ترویج تضمین جوانان و یارانه‌های استخدام هدفمند برای استخدام خالص جدید[1] می‌باشد؛ تغییر مالیات بودجه خنثی[2] از کارگر به منابع دیگر؛ حمایتی بزرگتر برای استارت‌آپ‌های کسب‌و‌کاری، خود اشتغالی و اقتصاد اجتماعی.

همچنین این کمیسیون برنامه‌هایی عملی در بخش‌های “اقتصاد سبز”، بهداشت و درمان و فناوری اطلاعات و ارتباطات را توسعه داده است تا چالش‌های دستیابی به اقتصاد منابع کارآمد، جمعیت سالخورده و تغییر سریع فناورانه را از میان بردارد.

توجه جدیدی به تعادل بین زندگی کاری و زندگی خصوصی شده که عاملی مهم در پرورش بهبود اقتصادی، جمعیت‌شناسی پایدار و رفاه اجتماعی و شخصی می‌باشد. خدمات مراقبتی مقرون به صرفه و با کیفیت بالا، و نیز ترتیبات کاری انعطاف‌پذیر برای زنان و مردان، نوآوری‌های کلیدی دوران اخیر هستند.

راه‌های جدید سرمایه‌گذاری در اجتماع باید شناسایی شود تا انسجام اجتماعی بیشتری ایجاد کرده و هزینه‌های اجتماعی آینده را نیز کاهش دهد. این متضمن تغییر جهت از خط‌مشی‌های اجتماعی‌مان مبتنی بر رویکرد سرمایه‌گذاری اجتماعی و با تمرکز بر سرمایه‌گذاری در سرمایه اجتماعی و انسجام اجتماعی و اجتناب از هزینه‌های بالاتر یا بلندمدت تر در سطوح فردی و اجتماعی می‌باشد.

نوآوری در خط‌مشی‌گذاری اجتماعی نیازمند محیط مالی و تنظیمی حامی است تا چارچوبی به منظور نوآوری‌های خط‌مشی‌ای اجتماعی ایجاد شود. این امر نیازمند همکاری‌های جدید بین بخش‌های دولتی، خصوصی و جامعه مدنی می‌باشد تا راه‌حل‌های مناسب، به لحاظ مالی امکان‌پذیر و مورد قبول اجتماع پیدا کنند. همچنین این کمیسیون به طور جدی اقدامات مهم و خطیر اجتماعی را به عنوان بازیگران اصلی در نوآوری اجتماعی حمایت می‌کند.

صندوق‌های اتحادیه اروپا و صندوق اجتماعی اروپا در تلاش کشورهای عضو به منظور تشدید انسجام اجتماعی و ارضی از طریق نوآوری اجتماعی کمک می‌کند. همچنین این امر شامل استفاده مناسب از صندوق‌های اتحادیه اروپا برای حمایت از اجرای نوآوری‌های موفق خط‌مشی‌ای و نیز ارتقای مکانیزم‌های نوآورانه تأمین مالی می‌شود.

اروپا دارای یک سنت بزرگ کارآفرینی و نوآوری می‌باشد. اما گنجینه بزرگ استعداد ما به میزان مورد نیاز برای مقابله و حل موضوعات اجتماعی دردآور امروزی استفاده نمی‌شود. باید برای ترویج نوآوری اجتماعی و اقتصاد اجتماعی، به منظور تولید داستان‌های موفق کسب‌و‌کار که تأثیری اجتماعی داشته‌اند تلاش بیشتری انجام شود که این به ساخت فرآیند اقتصادی و مالی کمک خواهد کرد.

به این کتاب خوش آمدید. بینش آن باید الهام بخش خوانندگانش باشد و به بازسازی مدل‌های اقتصادی و اجتماعی کمک کند.

نماینده اتحادیه اروپا برای اشتغال و امور اجتماعی

لاسلو آندور[3]

[1] New net recruitment

[2] budget-neutral tax shift

[3] La´szlo´ Andor

محمدعلی صادقی کیا

محمدعلی صادقی کیا

پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع)؛ کارشناس ارشد سیاست‌گذاری عمومی از دانشگاه امام صادق (ع)

More Posts

نظری دهید