جلب مشارکت شهروندان در نوآوری اجتماعی

محمدعلی صادقی کیا
نوشته شده توسط محمدعلی صادقی کیا

مشارکت شهروندی برای ایجاد اعتماد در نهادهای عمومی، توسعه سرمایه و انسجام اجتماعی در جوامع محلی، و مشروعیت بخشیدن به فرآیندهای تصمیم‌گیری عمومی حیاتی است. اغلب در زمینه نوآوری اجتماعی، ضرورت مداخله شهروندان برای توسعه و اجرای راه حل های جدید به عنوان حقیقتی بدیهی در نظر گرفته می‌شود.

با این حال، باید انتظاراتی واقع‌بینانه نسبت به آن چه که شهروندان می‌‌توانند کسب کنند، داشته باشیم. در این مقاله، نمایی کلی از پژوهش اخیر در مورد مداخله شهروندی و نوآوری اجتماعی ارائه می ‌شود. توضیح داده می‌شود که چگونه این دو مفهوم و نیز ارتباط آنها و چرایی اهمیت این ارتباط درک می‌شود. همچنین مثال‌هایی متقن از روش‌های سه‌گانه مداخله‌ نوآوری اجتماعی ارائه می‌شود: جمع‌سپاری، طراحی مشترک و بودجه‌بندی مشارکتی. سپس آخرین پژوهش در مورد مزایا و خطرات مرتبط با شیوه‌های تعامل خلاصه شده و تعدادی موضوع حیاتی که خط‌مشی‌گذاران، سرمایه‌گذاران و دست‌اندرکاران باید قبل از دفاع، بودجه‌بندی یا توسعه فعالیت‌های مداخله‌ای در نظر بگیرند، پیشنهاد می‌شود.

این مقاله بخشی از پروژه TEPSIE را تشکیل می‌دهد (این پروژه یک همکاری تحقیقاتی میان شش نهاد اروپایی است که مبانی نظری، تجربی و سیاستی نوآوری اجتماعی را در سراسر اروپا بررسی می‌کنند). اگر مایل به مطالعه بیشتر در مورد این پروژه و دیگر مقاله‌های مرتبط با مداخله شهروندی و نوآوری اجتماعی هستید، این لینک را مشاهده کنید.

محمدعلی صادقی کیا

محمدعلی صادقی کیا

پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع)؛ کارشناس ارشد سیاست‌گذاری عمومی از دانشگاه امام صادق (ع)

More Posts

2 نظر

 • سلام و احترام
  ممنون از مطالب ارزنده شما، به نوآوری اجتماعی علاقمند شدم و هر چند در راستای پژوهش‌های دکتری‌ام‌ نیست، لیکن مطلب شما برایم جذاب و خواندی بود.
  لینک دریافت مقاله در این صفحه و اکثر صفحات دیگر با موضوع مشابه، گویا دچار مشکل شده است و قابل دریافت نیست، ممنون می‌شوم که بذل توجه بفرمایید.

  • سلام و عرض احترام
   نظر لطف شماست برادر جان.
   لینک دریافت مقاله ها در حال حاضر مشکلی ندارد.
   مجددا بررسی بفرمایید.

نظری دهید