مثال‌هایی از نوآوری اجتماعی

محمدعلی صادقی کیا
نوشته شده توسط محمدعلی صادقی کیا

اصطلاح نوآوری اجتماعی به دلیل اشتراکاتی که با مفاهیم نوآوری فناورانه و کارآفرینی اجتماعی دارد از جمله مفاهیم مبهمی است که تعریف آن سخت می‌نماید. بیان چند مثال از نوآوری اجتماعی به روشن‌تر شدن و ملموس‌شدن آن کمک می‌کند.

مدارس منشور: مدارس ابتدای یا متوسطه که به صورت عمومی تأمین مالی می‌­شوند و آزاد از مقرراتی که برای مدارس دولتی اعمال می‌­شود، عمل می­‌کنند. به این ترتیب، مدیران، معلمان و والدین فرصت دارند تا روش­‌های نوین آموزش را توسعه دهند.

برنامه‌­ریزی جامعه‌­محور: فرآیندی که به منظور ایجاد راه­‌حل­‌های مناسب برای نیازهای محلی از دانش و منابع ساکنان محلی استفاده می‌­کند. اجازه دادن به مردم برای ایجاد و اجرای برنامه­‌های خود در قبال جامعه، به توسعه پایدار کمک می­‌کند.

معامله دفع مایعات: برنامه کنترل آلودگی که از انگیزه­‌های اقتصادی برای کاهش دفع مایعات استفاده می‌­کند. به این صورت که مقدار کل آلودگی مشخصی که می­‌تواند منتشر شود تعیین و مجوز آلوده‌­کردن برای تمام کسب‌­و‌­کارهای شرکت‌­کننده صادر می‌­شود. آنهایی که دفع مایعات زیادی دارند می­‌توانند اعتبار کسانی که دفع مایعات‌شان کم است را خریداری کنند. در طول زمان، مقدار کل آلودگی کاهش می­‌یابد.

تجارت منصفانه: یک جنبش سازمان­‌یافته که برای قهوه، شکلات، شکر و دیگر محصولات استانداردهای تجارت عالی ایجاد می‌کند. با تضمین تاجران، که به تولیدکنندگان مزد کافی برای امرار معاش پرداخت می‌­کنند و به دیگر استانداردهای اجتماعی و زیست­‌محیطی نیز رسیدگی می­‌کنند، جنبش تجارت منصفانه زندگی کشاورزان را بهبود می‌­دهد و پایداری زیست­‌محیطی را ارتقاء می­‌بخشد.

طرح­‌های حفاظت از زیستگاه: توافقی که با مجاز دانستن توسعه در زیستگاه گونه‌­های در خطر انقراض برای حفاظت از حیات­وحش انگیزه­‌های اقتصادی ایجاد می­‌کند؛ به این صورت که صاحب ملک باید در مکان دیگری از گونه­‌های در خطر انقراض محافظت کند. این برنامه‌­ها توسط اداره حفاظت از محیط­‌زیست آمریکا مدیریت می­‌شود.

حساب­‌های توسعه فردی: حساب­‌های پس‌­انداز همتا که کارگران فقیر برای صرفه‌­جویی در تحصیل دانشگاهی، خرید خانه، راه­اندازی کسب‌­‌و­کار، و سایر فعالیت‌­های تولیدی استفاده می­‌کنند. به ازای هر دلاری که فرد صرفه­‌جویی می­‌کند، بشردوستان، دولت، یا حامیان مالی شرکت­‌های بزرگ به طور متوسط 2 دلار به حساب اهدا می‌کنند.

استانداردهای بین‌­المللی کار: استانداردهای الزام‌­آور قانونی که از حقوق کارگران در برابر آزادی، انصاف، امنیت، و کرامت انسانی محافظت می­‌کند. این استانداردها توسط سازمان بین­‌المللی کار، دولت­‌ها، کارکنان و کارگران ایجاد شده و توسط کشورهای عضو اجرا می‌­شود.

قرضه کوچک: مؤسسات مالی که خدماتی مانند بانک­داری، وام­­‌دهی، و بیمه را به فقرا و افراد محروم که در غیر این‌صورت به خدمات دسترسی ندارند، ارائه می‌­دهند. با پس‌­انداز پول، گرفتن وام و داشتن بیمه، فقرا می­‌توانند زندگی خود را بهبود ببخشند و حتی از فقر بیرون بیایند.

سرمایه­‌گذاری به لحاظ اجتماعی مسئول: یک استراتژی سرمایه‌­گذاری که تلاش می­‌کند بازده مالی و اجتماعی را به حداکثر برساند. سرمایه‌گذاران به طور کلی از کسب‌­و‌­کارها و دیگر سازمان­‌هایی که حامی پایداری محیط­‌زیست، حقوق بشر و حمایت از مصرف‌­کننده می‌­باشند حمایت می­‌کنند(Phills, 2008, 40).

به کارگیری پشتیبانی‌­شده: برنامه­‌هایی که به کارگران از کار افتاده یا محروم کمک می­‌کنند که شغل­‌های خوب پیدا کرده و حفظ کنند. خدمات ارائه‌شده شامل مربیان شغلی، حمل­‌و‌­نقل، فناوری کمک­‌کننده، آموزش تخصصی کار و نظارت انفرادی درخور می‌باشد.

محمدعلی صادقی کیا

محمدعلی صادقی کیا

پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع)؛ کارشناس ارشد سیاست‌گذاری عمومی از دانشگاه امام صادق (ع)

More Posts

نظری دهید