مرزهای آلمانی علم و نوآوری

نوآفرین
نوشته شده توسط نوآفرین

دفتر تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD) یکی از مهم‌ترین نهادهای حوزه علم و فناوری در آلمان است که به لحاظ حجم تبادلات علمی و دانشجویی و تعداد دفاتر فعال در سطح جهان جزء برترین مؤسسات این حوزه به شمار می‌رود. بودجه این دفتر با وجود استقلال عملی‌ای که از دولت دارد، غالباً توسط وزارت‌خانه‌های آلمان و یا نهادهای وابسته به اتحادیه اروپا تأمین می‌گردد.

یکی دیگر از نهادهای حوزه علم، فناوری و نوآوری در آلمان مؤسسه بنیاد پژوهش آلمان (DFG) است که برخلاف دفتر تبادلات آکادمیک آلمان بیشتر به پروژه‌های داخلی و تأمین مالی این مدل پروژه ها مربوط می‌شود تا تبادلات بین المللی. این مؤسسه که بزرگترین مؤسسه تأمین مالی و حمایت از پروژه‌های پژوهشی در آلمان به شمار می‌رود علاوه بر خروجی‌های متداول نهاد‌های پژوهشی، در ارائه مشورت و خدمات مشاوره‌ای به وزارت‌خانه‌ها و نهادهای دولتی نیز فعال است.

مؤسسه فرانهوفر یکی دیگر از مؤسسات و نهادهای حوزه علم و فناوری آلمان است که تمرکز اصلی‌اش روی ارتباط صنعت و دانشگاه است و  نقش پررنگی را در پیشبرد فناورانه آلمان در سال‌های اخیر بر عهده داشته است. جنس این مؤسسه علمی بر خلاف دو مؤسسه قبل که صرفاً نقش تأمین مالی و تبادل را بر عهده داشتند، کمی متفاوت است. این مؤسسه خود به صورت مستقیم وارد پروژه‌ها می‌شود و دارای نیروهای فنی و مهندسی نیز هست. برقراری ارتباط بین کارخانه‌های بزرگ آلمان و دانشگاه‌های فنی از جمله اقدامات مهم این مؤسسه است که توانسته است در حوزه علوم کاربردی تحولات و ارتباطات زیادی را بین بخش‌های مختلف علمی و تولیدی در آلمان ایجاد نماید.

نوآفرین

نوآفرین

هسته نوآوری

More Posts

نظری دهید