نظام نوآوری گیاهان دارویی و معطّر ایران

نوآفرین
نوشته شده توسط نوآفرین

ایران سرزمینی است با ویژگی‌های خاص. به گفته برخی از هواشناسان یا اقلیم‌شناسان، ایران دارای 10 الی 11 اقلیم است؛ یعنی به جز نواحی قطبی و استوایی، ما تقریبا تمامی اقالیم دنیا را کم و زیاد دارا هستیم.

 مطالعات دانشمندان کشور نشان می‌دهد که ایران چیزی نزدیک به 2300 گونه گیاهی دارد. در این گونه‌ها مواد مؤثره‌ای هست که می‌تواند موجب راه‌اندازی صنعت عطر، طعم، رنگ، دارو و… شود. از میان این 2300 گونه گیاهی، بالای 1000 گونه، گیاهان بومی یا انحصاری ایران هستند. به عنوان مثال 94 درصد زعفران دنیا در ایران تولید می‌شود منتها از آنجایی که ما این محصول را به صورت خام می‌فروشیم درآمد چندانی نصیب‌مان نمی‌شود و به همین ترتیب در اشتغال زایی مرتبط هم موفق نیستیم.

در رابطه با گیاهان دارویی با چندین چالش مواجه‌ایم؛ به لحاظ بذر و نهال وضعیت خوبی نداریم. در واقع بذر و نهال خوبی برای کاشت نداریم. در بحث فرآوری اولیه مثل سورتینگ، خشک کردن، خردکردن و … چندان مشکلی نداریم امّا در بحث فرآوری ثانویه با مشکل مواجهیم. در واقع باید کارخانه هایی باشند که به عنوان مثال مواد خام را به استریل تبدیل و بار میکروبی آنها را کنترل کنند. در حال حاضر چنین چیزی در ایران نیست و زنجیره گیاهان دارویی معیوب است. در راستای تکمیل زنجیره ارزش گیاهان دارویی باید سرمایه‌گذاری کرد.

نوآفرین

نوآفرین

هسته نوآوری

More Posts

نظری دهید