معرفی هسته

به نوآفرین خوش آمدید!

همیشه آرزویی نهان در نهاد اغلب آحاد بشر موج می‌زده و آن شنا برخلاف جریان متعارف است. این آرزو، نمادی از حرکت بر غیرمسیرهای تعریف شده نیای بشر است؛ مسیرهایی که شاید از یک تصادف، یا یک تجربه و یا طی یک استقراء ناقص، حاصل آمده است. بشر دوست دارد تا راه‌های متعدد را کشف کند و از بین آنها بهترین را برگزیند. حال اینکه این بهترین در معیار اوست نه در معیار عموم. هرگاه راهی به غایت، متعارف و باصطلاح پاکوب می‌شود، بشر برای نشان دادن توان و عظمت خلقت خدا، سعی می‌کند دوباره بیاندیشد، دوباره آزمون کند، دوباره انتخاب کند تا شاید راهی بهتر را فراروی خود و دیگران بگذارد.

این حس کشف بیرونی، معطوف به یک طلب و خواست بی‌نهایت درونی است. در حقیقت، درون و نهاد بشر، عظمتی است که شاید با بیرون آن نه یارای قیاس باشد و نه دارای جناس. درونی که پر از راه است و رأی است و طرح است و شرح.

این عظمت درون، معمایی پرجواب است که نشان از عطای اعطای نزول رحمت بی‌بخل و منت الهی، در ضمیر خلق بشری است. معمایی که در هر مرور، جواب‌هایی تازه دارد. برای مسئله و مسائل ما. هر بار که در لایه‌های خود بیشتر غوص می‌کنیم و فرو می‌رویم، جواب‌ها و سخن‌های تازه‌تری می‌شنویم و تازه‌تر می‌‌شویم:

هین سخن تازه بگو تا دو جهان تازه شود

وارهد از حد جهان بی‌حد و اندازه شود

این درون، گنجینه‌ای است بی‌نهایت که فقط باید حس جستجوگری را کمی حرکت دهیم تا بدون لکنت، اسرار درون را هویدای بیرون کند و ما متحیر از این همه جلوه‌گری، فتبارک ا… می‌گوئیم:

با صدهزار جلوه برون آمدی که من

با صدهزار دیده تماشا کنم تو را

***

مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع)، حاصل یکی از مرورهای تازه در درون‌مان است که می‌خواستیم در مسیر و محمل مؤثری واقع شویم. در این بستر، هر کس با مسئله‌ای که ماه‌ها و سال‌ها همراه گرمابه و گلستانش بوده، طرح رفاقت ریخته، چنان‌که مفارقتش سخت می‌آید. قرار است از رهگذر این پیوند، آورده‌ای نصیب شود که چرخی را بگرداند و دشتی را سبز. قرار است دائم این خوان پربرکت، پررزق و روزی باشد. از این جهت است که فرد، یار می‌شود و یاران مرکز، هسته‌های آن را شکل می‌دهند. در حقیقت، جمع بین یاران و مسائل مشترک‌شان، هسته‌هایی را برمی‌آورند که بیشتر و بهتر بتوان دید و پرسید و رسید. هسته نوآوری و فناوری که از دغدغه‌های یارانی از مرکز رشد به انجام رسیده و در حال شکل‌گیری و ریشه دوانی است، از حس و طلب مشترک این افراد بر مطالعات بیشتر در حوزه نوآوری است. این هسته از آنجا بیشتر اهمیت می‌یابد که دغدغه نونگری و نو بودن و نوآفرینی و نوآوری یک خواست مشترک مرکز رشدی است.

از آغازین روزهای شکل‌گیری هسته در سال 95 تاکنون، برای درک مفهوم و جایگاه نوآوری، حدود 60 جلسه علمی در هسته برگزار شده است: از مطالعه کتب و مقالات اندیشمندان مطرح نوآوری مثل نلسون، کریستنسن، فاگربرگ، ادلر، تید، لاندوال، لوینتال، تیس، ‌مارتین، ژاکوبز، راجرز و شلینگ گرفته تا گفتگو با اندیشمندان، سیاست‌گذاران و فعالین صنعت و نوآوری در کشور خودمان. از برایند این دیدن‌ها و شنیدن‌ها، هسته نوآوری به ضرورت «کاربست مؤثر و امیدآفرین نوآوری در جامعه امروز ایران» رسیده است و از این رو، چشم‌انداز خود را «زمینه‌سازی ارتباطات مؤثر با زنجیره سیاست‌گذاری تا عملِ ساختار حاکمیتی نوآوری در ایران» تصویر کرده است.

ماهیت فرارشته‌ای و فراصنعتیِ نوآوری باعث شده تا گستره وسیعی از افراد و طیف گوناگونی از حرفه‌ها، به جلسات هسته نوآوری بیایند و از سرزمین‌های آبادِ نوآوری خود سخن بگویند و ما را مهمان تجارب و تجارت خود کنند. در ادامه، مهمترین کارگاه‌های تجربه هسته نوآوری، فهرست شده‌اند:

 

 1. کارگاه تجربه «پیغامی از نمازخانه مایکروسافت» با حضور دکتر روح‌الله رحمانی؛ مدیر برنامه سابق مایکروسافت و آمازون
 2. کارگاه تجربه «رویا و رویش در صنعت سیمان» با حضور آقای حسین مدرس خیابانی؛ مدیرعامل شرکت سیمان غرب
 3. کارگاه تجربه «کاساوا و ظرفیت بومی پیشرفت در قاره آفریقا» با حضور دکتر اسماعیل مفیدی؛ فعال اقتصادی در کشورهای آفریقایی
 4. کارگاه تجربه «خلاقیت خانگی؛ به سبک شبکه کارآفرینی رسالت» با حضور آقای محمدحسین حسین‌زاده؛ مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت
 5. کارگاه تجربه «آموزه‌ها و آزموده‌های سیاستگذاری نوآوری در ایران» با حضور دکتر سلطان‌خواه؛ معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در دولت دهم
 6. کارگاه تجربه «روزهای موشک و شب‌های خودرو» با حضور دکتر منوچهر منطقی؛ دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی و مدیرعامل سابق ایران‌خودرو
 7. کارگاه تجربه «گلدیران در هزارتوی تولید ملی» با حضور دکتر امیرعباس کائینی؛ معاون اجرایی شرکت گلدیران

 

در کنار کارگاه‌های تجربه که صاحبان آن هر کدام به نوعی ایستاده بر قله‌های رفیع نوآوری در کشورند، ارائه‌های علمی متنوعی در موضوعات تخصصی نوآوری در هسته به صورت منظم برگزار شده و می‌شود. این ارائه‌ها با توجه و تأکید بر ارزیابی و مرزیابی یک موضوع مشخص نوآورانه و فناورانه در هسته نوآوری برگزار شده‌اند:

 

 1. ارائه علمی «ریشه‌های تاریخی و فرهنگی نوآوری در ایران» توسط دکتر سید علی علوی؛ عضو هیئت علمی دانشکده معارف اسلامی و مدیریت دانشگاه امام صادق(ع)
 2. ارائه علمی «خلاقیت با عینک تبلیغات» توسط آقای نواب قزلباش؛ مدیر هنری آژانس تبلیغات خلاق کرگدن
 3. ارائه علمی «بازسازی منطق پیشرفت» توسط دکتر محمود حکمت‌نیا؛ حقوقدان در زمینه مالکیت فکری
 4. ارائه علمی «D8 و اندیشه پیشرفت» توسط دکتر سید علی محمد موسوی؛ دبیر کل سابق سازمان کشورها اسلامی در حال توسعه
 5. ارائه علمی «نظام نوآوری صنعت گیاهان دارویی و معطر ایران» توسط دکتر محمدحسن عصاره؛ دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
 6. ارائه علمی «مرزهای آلمانی علم و نوآوری» توسط دکتر امین سلطانی؛ پست دکترای فیزیک از دانشگاه گوته فرانکفورت
 7. ارائه علمی «ایده، ارزش، مالکیت؛ یک پرونده فراحقوقی» توسط دکتر علی تحویلیان؛ متخصص حوزه مالکیت فکری
 8. ارائه علمی «بیوتروریسم: بازخوانی مکافات فناوری» توسط دکتر علی کرمی؛ استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (ع)
 9. ارائه علمی «منطق طراحی و روش اجرایی رویداد کارآفرینانه و نوآورانه مسجد طراز اسلامی» توسط آقای بابک حمیدیا، پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع)
 10. ارائه علمی «فهم الزام و سهم اقدام در پیشبرد صنعت ایرانی» توسط آقای احسان اعتمادی؛ مدیر بازرگانی بین‌الملل سایپا یدک

 

افرادی که در هسته نوآوری گرد هم آمده‌اند، همگی با پیشینه علمی نوآوری‌اند و در رشته‌هایی همچون مدیریت نوآوری، سیاست‌گذاری علم و فناوری، سیاست‌گذاری عمومی، مدیریت آموزش عالی و انتقال فناوری در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول نگارش پایان‌نامه‌اند. هر کدام از اعضای هسته به فراخور موضوع خود، بر روی صنایع متنوعی همچون صنعت خودروهای الکتریکی، صنعت دریایی و نظامی و صنعت بانکداری و فین‌تک متمرکز هستند. در ادامه برخی ارائه‌های اعضای هسته که مبتنی بر رساله آنان بوده، ذکر شده است:

 1. ارائه علمی «اقتصاد پلتفرم؛ بسترهای جدید خلق و اشاعه نوآوری» توسط آقای محمد رحمتی، پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع)
 2. ارائه علمی «صنعت کشتی‌سازی و سناریوهای پیش‌رو» توسط آقای سیامک طهماسبی، پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع)
 3. ارائه علمی «مدلسازی پویای مسائل گذار: موردکاوی حمل و نقل الکترونیکی» توسط آقای محمدرضا ذوالفقاریان، پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع)
 4. ارائه علمی «طراحی مدل توانمندسازی و خودکفایی مناطق محروم» توسط آقای محمدمهدی مهدی خواه، پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع)
 5. ارائه علمی «مفهوم‌شناسی نوآوری اجتماعی» توسط آقای محمدعلی صادقی‌کیا، پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع)
 6. ارائه علمی «بررسی زیست‌بوم فین‌تک در ایران» توسط آقای رضا پاینده، پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع)

 

هسته نوآوری با دغدغه پرداختن به مسائل بومی پیشرفت و روایت و ترویج «تجارب موفقِ ناگفته نوآوری در کشور» و با توجه به نامگذاری امسال توسط رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، در اولین شماره مجله خود به موضوع خطیر «حمایت از کالای ایرانی» پرداخته و تلاش کرده است از منظر نوآوری، کالاهای ایرانی را به بحث بگذارد و حاصل آن چیزی است که اینک در اختیار دارید.

باری، هسته نوآوری، تلاشی است در راستای اجابت سروشی درونی که سودای نونگری و دگراندیشی را در تک تک اعضای هسته زنده کرده است. این هسته تاکنون حاصل یک دغدغه جمعی بوده است، موجودیتی که با «مجله» پیش‌رو، به یک فعل جمعی بدل شده است؛ جایی که به دنبال مسیری نو برای فهم نوآوری است. می‌توان نگاهی نو به نوآوری داشت تا ثمره آن متفاوت از آنچه مطالعات متعارف فریاد می‌زند باشد و این نقطه آغاز است …

نمایش بیشتر

نوآفرین

هسته نوآوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن