کارگاه تجربه

D8 و اندیشه پیشرفت (دکتر علی محمد موسوی)

مرحوم اربکان هنگامی که از OIC (که مأموریتش حمایت از آرمان فلسطین بود) ناامید شد ایده تشکیل D8 (که سازمانی تمام عیار و فعال در زمینه‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی می‌باشد) را ارائه داد. در ابتدای راه هدایت سازمان بر عهده خود ایشان بود که در ادامه بر علیه وی کودتا شد. اعضای این سازمان ایران، بنگلادش، مصر، نیجریه، اندونزی، مالزی، پاکستان و ترکیه هستند. هر چند که ایده‌آل سازمان، فعالیت در تمامی عرصه‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بود امّا سکولارهای ترکیه و برخی دیگر از اعضای سازمان که در زمان‌هایی دولت‌هایشان چندان اسلامی نبوده و مانع تراشی می‌کردند و نیز اعمال فشارهای خارجی روی سازمان، سازمان را از حالت تمام عیار و فعال در تمام عرصه‌ها خارج و به سازمانی که تنها در زمینه اقتصادی کار می‌کند تقلیل دادند. به این ترتیب، هدف اصلی سازمان ارتقای تجارت است که در حوزه های تجارت، کشاورزی، صنعت، حمل و نقل، انرژی و اخیرا هم تورسیم فعالیت دارد.

از جمله موفقیت های ما در زمینه تجارت و کشاورزی است که در این راستا چندین اقدام انجام شده است؛ تسهیل صدور ویزا، تدوین تعرفه ترجیحی بین کشورها، موافقت نامه گمرکی و موافقت نامه SMEs در بخش صنعت. همچنین ایران بانی کنسرسیوم Petrochemical نیز شده است. در بخش کشاورزی نیز همکاری‌هایی در زمینه کود، بذر‌ها و … صورت گرفته است.

با وجود این موفقیت ها در انرژی و حمل و نقل چندان موفق نبوده ایم؛ دلیل عدم پیشرفت در بخش انرژی آن است که کشورهای دارا معتقدند که سازوکار فروش نفت و گاز موجود است که همان اپک می باشد و در بخش حمل و نقل به دلیل فاصله جغرافیایی زیاد کشورها موفق نبوده ایم.

یکی دیگر از چالش‌های سازمان نیز اختلافات قدیمی میان برخی از اعضای آن است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوآفرین

هسته نوآوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن